Seamaster 27 ‘Skylark’
£15,000.00
Walkthrough Video – Skylark (click here)
The Seamaster 27 was one of the most popular boats produced by the Seamaster factory, with over 600 built between 1965 and 1974. Well known for their simple handling and practical layout, they remain a fantastic choice for first-time boaters looking to get out on the water with confidence.
‘Skylark’ was refurbished by a previous owner in recent years and remains clean, tidy, and ready to enjoy.
Viewings are available 7 days a week by appointment — please contact us to arrange a visit.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Construction
GRP moulded, modified vee hull with three-quarter length keel, light blue non-slip GRP decks, GRP moulded superstructure, PVC gunwale fendering, steel pulpit rail, grab rails, alloy deck fittings, alloy framed cabin windows (all refurbished and resealed) and folding cockpit screen, steel canopy frame and blue vinyl canopy (requires repair or replacement) Antifouled in 2025.
Accommodation
Aft cockpit with rear bench seating in off-white vinyl upholstery, storage and LPG lockers beneath, matching helm and co-pilot seats, Dometic fridge, access floor panels to the engine bay, bilges, tanks, stowage, calorifier tank and batteries, port side helm position. Central doors, hinged hatch and steps lead to the cabin area comprising-:
WC/shower compartment to starboard with white wipe clean linings, wash basin with shower attachment and mixer tap, manual sea toilet, light.
Galley to starboard with several storage drawers and cupboards, deck level storage shelf, melamine work surfaces, stainless steel sink with mixer tap, LPG hob and cooker.
L shape seating to port which can convert into a double berth, storage beneath the seating, a large, forward half-height storage unit with two glass cabinets above.
A full height bulkhead and door separates the saloon area from the forward cabin with twin vee berths, storage beneath the berths, bulkhead lockers, forward shelf and access to chain locker.
The interior benefits from lots of natural light through the large windows and has been carefully restored over recent years giving the boat a ‘like-new’ feel but remaining in keeping with the boats age.
Engine
Vetus M3.10 (Fitted in 2008) diesel engine with a shaft drive and a single lever control at the helm. Recorded engine hours 270. RPM, voltage, warning lights and fuel gauge at the helm.
Equipment
Hot water calorifier (coupled to the engine), life ring, fire extinguishers, fire blanket, 4.5kg butane LPG bottles, Gas hob and cooker, 12v fridge, CO alarm, Jabsco sea toilet, fenders, mooring lines.
Electrics
12v - 3 x 12v batteries, domestic water pump, bilge pump, horn, navigation lights, cabin lighting, fridge, screen wiper.
240v – Shore power connection and plug socket.
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | Available |
|---|---|
| Location | Fish and Duck Marina |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Vessel Name | Skylark |
| Boat Safety Certificate | Expires03/04/2029 |
| Vessel Condition | Used – good |
| Vessel Type | River cruiser |
| Builder | Seamaster |
| Make | Seamaster |
| Model | 27 |
| Year Constructed | c.1975 |
| Berths | 4 |
| Cabins | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Model | Vetus M3.10 |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive Type | Hydrive J type gearbox coupled to a shaft drive |
| Cruising Speed | 6 mph |
| Maximum Speed | 10 mph |
| Length Overall | 26'8" (8.13m) |
| Beam | 9'4" (2.84m) |
| Maximum Draft | 2'1" (0.63m) |
| Bridge Clearance | 8' (2.44m) canopy up |
| Cabin Headroom | 6' (1.83m) |
| Hull Material | GRP |
| Hull Type | Modified vee |
| Hull Colour | White |
| Keel Type | Other |
| Dry Weight | 2500 kg (estimated) |
| Fuel Capacity | 122 litres (27 gallons) |
| Water Capacity | 200 litres (44 gallons) – estimated |
| Holding Tank Capacity | N/A. |



























































