Sealine 260 Senator ‘Vital Spark’
£19,995.00
‘Vital Spark’ is a British built sports cruiser with spacious accommodation and a large, sociable cockpit. Powered by Twin Volvo Penta petrol engines she is well suited to both inland and coastal cruising.
We are open for viewings 7 days a week by prior appointment please.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Construction
GRP moulded planing hull, decks, superstructure and bathing platform, stainless steel pulpit, guard rails, hand rails, fender baskets, retractable boarding ladder and snap davits, modified radar arch hinged for lower bridges, alloy framed screens and cabin windows, Houdini deck hatch, alloy deck fittings, stainless steel canopy frame, dark blue fabric canopy with window panels and separate zipped sections and internal window covers for extra privacy and protection.
Accommodation
Cockpit access via the transom door from the bathing platform-:
Spacious cockpit - white upholstered L shaped seating with red and green detailing, helm's and double co-pilot's seats with lockers beneath, side lockers, cockpit table, large access hatch to the engine bay. The seating will comfortably accommodate six in a sociable space, with or without the canopy up, and there is a window from the under-deck berth. The companion way is midships leading to the cabin comprising;
Galley - a comprehensive and compact galley to port with storage cupboards and shelving, work surfaces, stainless steel sink, hot and cold mixer tap, two ring hob and grill and 12v fridge.
Forward seating - converts to a double berth with an infill, cabin table, storage lockers beneath the seating, mirror, Houdini deck hatch and cabin windows.
WC and shower compartment - on the starboard side, fully moulded with a fitted vanity unit incorporating the wash basin, mixer tap with shower attachment, shower tray and drain, manual sea toilet.
Double berth - in the separate under-deck cabin with a window to the cockpit and starboard side and a moulded seat/storage locker.
The interior appears to be in its original finish with off white vinyl side and head linings, neutral upholstery, blue carpet and curtains.
Engine
Volvo Penta AQ250 engines (146hp each) coupled to stern drives. Outdrives last serviced in August 2024. Single lever control, power tilt, trim tabs, engine instrumentation (temperature, oil pressure, tachometer, voltage and fuel), Raytheon chart plotter, Autohelm speed and trip log, Autohelm depth log, compass. Bow Thruster.
Equipment
Hot water calorifier coupled to engine (also with immersion heater fitted), manual sea toilet, manual bilge pump, 1 x 3.9kg propane bottle, Plastimo LPG 2 ring hob and grill, fridge, shower, CO alarm, fire extinguishers and blanket, anchor and chain, fenders, mooring lines
Electrics
12v - 1 x engine battery, 2 x domestic batteries, bilge blower, bilge pump, screen wipers, navigation lights, cockpit and cabin lighting, domestic water pump, shower waste pump, fridge, cabin and cockpit speakers, plug socket.
240v - shore power connection and lead, consumer unit, plug sockets, Sterling battery charger, immersion heater.
Documentation
VAT Status: VAT Paid - original sales invoice present
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | For Sale |
|---|---|
| Location | Fish and Duck Marina |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Boat Safety Certificate | To be confirmed |
| Vessel Name | Vital Spark |
| Vessel CIN/HIN | to be confirmed |
| Vessel Condition | Used |
| Vessel Type | Sports Cruiser |
| Builder | Sealine |
| Make | Sealine |
| Model | 260 Senator |
| Year Constructed | 1990s |
| Berths | 4 |
| Cabins | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Model | Volvo Penta 250 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Volvo stern drives |
| Cruising Speed | 10 knots (estimated) |
| Maximum Speed | 30 knots (estimated) |
| Length Overall | 27'11" (8.51m) |
| Beam | 9' (2.74m) |
| Maximum Draft | 3' (0.91m) |
| Bridge Clearance | To be confirmed |
| Cabin Headroom | 5'9" (1.75m) |
| Hull Material | GRP |
| Hull Type | Modified vee (planing) |
| Hull Colour | White with blue antifoul |
| Keel Type | None |












































































