Reflection 23 ‘Scorpio’
£10,000.00
Reflection 23 ‘Scorpio’ is a nicely presented boat built by the Pace Boat Company Ltd in Nottingham in c.1993 as a modern equivalent of the Freeman 23, she is well suited to the Great Ouse as a family day or weekend cruiser. Viewings can be arranged 7 days a week by appointment please.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Construction
White GRP moulded hull, non-slip decks, topsides and bathing platform, aluminium framed windows and screens, stainless steel pulpit rail, grab handles, bathing ladder, radar arch (de-mountable) and canopy frame, bespoke blue fabric canopy (good condition), aluminium and PVC gunwale fendering, alloy and stainless deck fittings.
Accommodation
A sociable aft cockpit with bench seating and double helm's seat, all upholstered in light grey vinyl, several stowage lockers and access to the engine, batteries, LPG locker, calorifier tank, fuel tank and bilges. Starboard companion way to the cabin with a fitted galley to starboard, single under deck berth with cockpit window, stowage lockers and WC/shower compartment to port with wash basin, hot and cold taps and shower attachment, manual sea toilet, shaver point and mirrored cabinet, wrap around seating and dinette forward that converts to a double berth with infill cushions, stowage beneath, deck hatch above and full height locker within the bulkhead. The interior is fitted in teak joinery with linings in light grey fabric and vinyl, blue patterned carpet, light blue curtains, light blue/grey upholstery and blue scatter cushions. Cabin headroom is approximately 5'9" (1.75m).
Engine
Volvo Penta AQ131C 4 cylinder petrol engine coupled to a Volvo outdrive with trim tabs, a single lever control and a full set of instruments and gauges at the helm (fuel, trim and tilt, RPM counter, oil pressure, temperature, voltage, engine hours clock, speed log, NASA depth sounder).
Equipment
Hot water calorifier tank with immersion heater, 4.5kg butane LPG bottle, LPG hob, Isotherm 12v/24v fridge, manual sea toilet, fire extinguishers and blanket.
Electrics
12v - 1 x engine and 1 x leisure batteries, cabin lighting, plug sockets, domestic water pump, shower waste pump, engine bay fan, bilge pump, navigation and anchor lights, windscreen wiper, JVC CD/radio player with speakers, fridge.
230v - shore power lead and hook-up, consumer unit, plug sockets, immersion heater.
Documentation
VAT Status: Unknown - original purchase invoice not present
Boat Safety Certificate: Awaiting Confirmation
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | For Sale |
|---|---|
| Location | Fish and Duck Marina |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Vessel Name | Scorpio |
| Vessel Condition | Used |
| Vessel Type | River cruiser |
| Builder | Pace Boat Co |
| Make | Reflection |
| Model | 23 |
| Year Constructed | 1993 |
| Berths | 4/5 |
| Cabins | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Model | Volvo Penta AQ131C |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Volvo 275 Stern drive |
| Cruising Speed | 8 mph |
| Maximum Speed | 15 mph |
| Length Overall | 23' (7.01m) |
| Beam | 7'6" (2.29m) |
| Maximum Draft | 2' (0.61m) |
| Bridge Clearance | 7'6" (2.29m) |
| Cabin Headroom | Approximately 5'9" (1.75m) |
| Hull Material | GRP |
| Hull Type | Modified vee |
| Hull Colour | White |
| Keel Type | Other |
| Dry Weight | 2500 kg (estimated) |
| Fuel Capacity | 136 litres (estimated) |
| Water Capacity | 50 litres (estimated) |


























































