Freeman 24 River Cruiser
£10,250.00
This is a classic Freeman 24 family river cruiser with practical, wide side decks, a cockpit hard-top with canopy sides, and an original timber fitted cabin that sleeps four. The boat is well presented and is for sale due to the purchase of a larger vessel.
Viewings available 7 days a week by appointment please.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Construction
Cream GRP moulded hull, brown gunwale stripe, cream GRP superstructure with brown trim, cream GRP hardtop, anodised aluminium and PVC rubbing strakes, stainless steel pulpit and hand rails, foredeck hatch, chromed cleats and fairleads, alloy framed windows, davits, transom platform, black fabric cockpit canopy in good condition. A full out of water survey was last conducted in July 2024.
Accommodation
Aft cockpit with bench seating, port side helm (with fridge beneath), co-pilot's seat to starboard, access to bilges and lockers. Synthetic teak deck flooring laid over the original non slip floor panels. Starboard side cabin door-:
Dinette to port with drop-down table to form a double berth with storage beneath the seating and access to the engine, bulkhead mounted cabinet.
Starboard side re-fitted galley with sink, hot and cold taps, 2 burner hob, microwave and , storage lockers.
WC compartment to starboard with a Jabsco manual sea toilet and sink with hot and cold tap.
Full height locker to port providing further storage and folding doors that form a partition between the forward and main cabin areas.
Forward cabin has twin vee berths with an infill, storage beneath, and shelving on both sides.
The interior is fitted in the original varnished Mokori woodwork, with cream vinyl head lining, blue patterned upholstery, complimentary curtains and a beige carpet.
Engine
Ford Watermota Sea Tiger petrol engine coupled to a shaft drive with a single lever control lever. Voltage, RPM and temperature gauges.
Equipment
4.5kg butane LPG bottle and regulator, hot water calorifier and immersion heater, LPG hob, Jabsco sea toilet, microwave, 12v fridge, fenders, ropes, anchor and chain.
Electrics
12v - 2 x 12v batteries, WAECO battery charger, solar panel and controller, cabin lighting, spot light, horn, navigation lights, screen wiper, bilge pump, domestic water pump, fridge.
240v - shore power connection, battery charger, plug sockets, microwave, immersion heater.
Documentation
Vat Status: Unknown - Original purchase invoice not present
Boat Safety Certificate - Valid until 15/05/2026
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | For Sale |
|---|---|
| Location | Fish and Duck Marina, Ely |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Boat Safety Certificate | Expires 15/05/2026 |
| Vessel Name | No Name (Previously Named 'Florence' and 'Elysium') |
| Vessel Condition | Used |
| Vessel Type | River cruiser |
| Builder | John Freeman |
| Make | Freeman |
| Model | 24 |
| Year Constructed | Believed 1979 |
| Berths | 4 |
| Cabins | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Model | Ford Watermota 4 cylinder |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Shaft drive |
| Cruising Speed | 6 mph |
| Maximum Speed | 10 mph |
| Length Overall | 24'6" (7.47m) |
| Beam | 9' (2.74m) |
| Maximum Draft | 2' (0.61m) |
| Bridge Clearance | 7'6" (2.29m) |
| Cabin Headroom | 6'1" (1.85m) |
| Hull Material | GRP |
| Hull Type | Modified vee |
| Hull Colour | Cream |
| Keel Type | Other |
| Dry Weight | 3000 kg estimated |
| Fuel Capacity | 15 gallons (68 litres) |
| Water Capacity | 15 gallons (68 litres) |







































































