60′ 2 Bedroom House Boat ‘Pranburi’
£86,000.00
Please click here for printable details – Pranburi
Walkthrough video – Click Here
This 60ft converted liveaboard houseboat offers a unique opportunity to own a fully refurbished floating home in the UK. Believed to have been built in the 1970’s and since extensively renovated, this static barge provides a modern, spacious accommodation ideal for full-time living, holiday use, or Airbnb investment. Featuring 2 bedrooms, open-plan living, and contemporary interior, “Pranburi” is perfect for those looking for an alternative lifestyle on the water.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Key Features
- 60ft
- 2 Bedrooms
- Open-plan living space with Skylight
- 2025 Hull Survey
- Ideal home or rental investment
- Double glazed windows
- Last Blacked with epoxy in 2025
FAQ's
Can you live in this barge full time?
Yes, this vessel is suitable as a liveaboard, subject to mooring arrangements.
Is the barge moveable (Does it have an engine?)
As a dumb barge, it does not have it's own propulsion but it can be relocated via road transport or towing with another vessel.
Is it suitable for Airbnb or rental use?
Yes, it's layout and size makes it ideal for short- term rental or holiday accommodation. Please always check that the marina you wish to use allows holiday lets!
Does it have a recent survey?
It has a survey from 2025, commissioned by the owner. It is always advisable for buyers to commission their own survey for peace of mind.
Construction
Welded steel plate hull and superstructure (12mm/6mm/6mm), aluminium framed double glazed windows, triple glazed plastic domed skylight. Inside hull sides have been painted with oxide before being fully insulated with spray foam. Floored throughout with treated planking, grey laminate flooring in the saloon, galley and main bedroom. Stud walls with 9mm ply and ceiling with 8mm hollow plastic planking. A recent hull survey found the vessel to be in "Above Average Condition" for it's type and age.
Accommodation
The Roof not only provides access, but has plenty of room for extra storage or an outdoor seating area. LPG locker and storage locker located towards the bow.
Access is via the roof of the vessel with cabin doors and hatch. Non-slip, hardwood paddle steps lead down into -:
Hallway/ cloakroom (10'2" x 5'6") with coat hooks and storage lockers. To your right as you leave the stairs you will find a doorway to-:
Bedroom 2 (7'5" x 9'2") - a good sized second bedroom with room for a double bed or 2 singles. Double glazed windows, electric radiator and wooden flooring. Storage lockers containing batteries and electrical equipment. Heading out of the second bedroom you will find a doorway on your left which leads into-:
Open Plan Saloon + Galley (12'11" x 27'6") - attractive living area with plenty of space for storage and furniture. Galley contains a range of fitted base and wall units with white cabinetry, handcrafted worktops with dark blue epoxy resin inlay running down the centre. 5 - ring LPG hob, toaster, sink and drainer with electric hot and cold water tap. Space for under counter or full sized fridge. Double glazed windows and large skylight allows plenty of natural light into the space. A wooden sliding door leads into-:
Master Cabin (12'11" x 12'4") - Entering the space you will find the LPG boiler, which serves the bath and LPG Hob, mounted on your right as you enter the room (pipework installed), a double berth at the bow of the vessel and storage box which conceals the macerator and electrics for the toilet systems.
The bathroom/ ensuite (8' x 11'3") - is contained within the bedroom with wooden flooring, full sized roll top bath with chrome fixtures, a white vanity unit, sink with electric hot and cold water tap, toilet and ample storage.
Engine
N/A
Equipment
Fire extinguishers, CO Alarms, smoke detectors, Futura FFR - 900 electric radiators, Smeg 5 - ring gas hob, electric hot taps, toaster, macerator toilet, bilge pumps, domestic water and waste pumps, pulse repair battery charger, KSB alarm control unit for macerator, Ariston NEXT EVO SFT gas boiler.
Electrics
24v - 2 x domestic batteries, cabin lighting, pulse repair battery charger, bilge pumps, domestic water pressure pump, gulper pump (bath)
240v - shore power connection, consumer units, distribution panel, domestic appliances, oil filled radiators.
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide, and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | For Sale |
|---|---|
| Vessel Type | Dumb Barge (No Engine) |
| Location | Lying Away – Huntingdon |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Boat Safety Certificate | Expires 27/02/2029. |
| Craft Identification Number | Unknown |
| Vessel Name | Pranburi |
| Vessel Condition | Refurbished, unused |
| Builder | Unknown |
| Make | Unknown |
| Model | 60' Dumb Barge |
| Year Constructed | c. 1970 / refurbished 2018-2025 |
| Berths | 6 |
| Cabins | 2 |
| Number of Engines | 0 |
| Engine Model | n/a |
| Fuel Type | n/a |
| Drive Type | n/a |
| Cruising Speed | n/a |
| Maximum Speed | n/a |
| Length Overall | 60' (18.29m) |
| Beam | 13'6" |
| Maximum Draft | Estimated 2' (0.61m) |
| Bridge Clearance | Estimated 7'2" (2.18m) |
| Cabin Headroom | 6'8" (2.03m) |
| Hull Material | Steel plate – base plate 12mm, hull sides 6mm, cabin sides 5mm. |
| Hull Type | Flat |
| Hull Colour | Black |
| Keel Type | Other |
| Dry Weight | 32 tons (approximately). |
| Fuel Capacity | n/a |
| Water Capacity | Estimated 500 litres/ 109 gallons |
| Toilet Holding Tank | 100 litres (22 gallons) |

































































