58′ Semi Trad Narrow Boat ‘The Roaring Donkey’
£54,950.00
Walkthrough Video – Roaring Donkey (Click Here)
‘Roaring Donkey’ is a 2005 semi trad narrowboat built by Lees Narrowboats in Cheshire. This boat has most recently been used as a liveaboard vessel that is equipped with various modern comforts, such as an easy, walkthrough layout which sleeps up to four people, solar panels, a washing machine, solid fuel stove and central heating.
Viewings are available 7 days a week by appointment only please.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Construction
Steel plate - 10mm base plate, 6mm hull sides, 5mm cabin sides, 4mm roof, gold anodised aluminium hopper style windows and port hole frames with single glazing. Semi Trad style stern, forward well deck with integral LPG locker in the bow. Cratch and Pram Cover. External paintwork - green cabin side panels, cream cabin roof.
Accommodation
From the well deck, a pair of hardwood, glazed doors lead to-:
Saloon (16'2") - step with access down into the cabin, a multifuel stove in the forward port side corner, fitted storage cupboard, free standing sofa bed and radiator.
Galley (10'4") - fitted base units in an 'L-Shaped' layout with cupboards, drawers and shelving, work surfaces with upstand, stainless steel sink with mixer tap, LPG oven/hob/grill and under-counter fridge/ freezer. Breakfast bar with concealed washer/dryer. Swan Hatch to starboard.
Starboard side doorway to-:
Walkthrough Bathroom Room (6'9") - corner glass shower cubicle, heated towel radiator, storage cupboard with wash basin, hot and cold tap, shelves, port hole window with obscured glass, cassette toilet.
Main (aft) cabin (12'2") – double bed to starboard with storage space and hot water calorifier tank beneath, large, fixed storage cupboard with shelving, radiator, port hole windows on both sides.
Steps lead up to the stern area, with storage lockers and access to electrical equipment.
Internal cabin headroom is 6'4".
Engine
Vetus M4.17 4-cylinder diesel engine coupled to a shaft drive via gearbox with a single lever engine control. RPM, voltage gauges and warning lights for temperature and oil. Engine hours reading 2788 at the time of listing.
Equipment
Calorifier + Immersion heater, fire extinguishers, radiators, Webasto diesel heater, heated towel radiator, fire blanket, LPG cooker, microwave (240v), ICEKING fridge/ freezer, Servis washer/dryer (240v), sofa bed, multifuel stove, 1 x propane gas bottle and regulator.
Electrics
12v - 3 x batteries, Victron inverter/charger, Epever MPPT Solar Charge Controller, 4 x solar panels, 12v switch panel, cabin lighting, 12v domestic water pump, 12v bilge pumps, Navigation Lights, and horn.
240v - shore power lead and connection, consumer unit, hot water immersion heater, plug sockets.
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide, and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | For sale |
|---|---|
| Location | Fish and Duck Marina |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Boat Safety Certificate | To be confirmed |
| Vessel Name | The Roaring Donkey |
| Vessel Condition | Used |
| Vessel Type | Narrow Boat |
| Builder | LEES Narrowboats LTD |
| Make | LEES Narrowboats |
| Model | 58 Semi Trad |
| Year Constructed | 2005 |
| Berths | 4 |
| Cabins | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Model | Vetus M4.17 4 cylinder diesel engine (keel cooled) coupled to Technodrive TCM 60 Gearbox. Engine Hours read 2788 at the time of listing. |
| Fuel Type | Diesel |
| Drive Type | Shaft drive |
| Cruising Speed | 4 mph |
| Maximum Speed | 6 mph |
| Length Overall | 58' (17.67m) |
| Beam | 6'10" (2.08m) |
| Maximum Draft | 1'8" (0.56m) |
| Bridge Clearance | 8' (2.44m) canopy up / 7'2" (2.8m) canopy down (to the top of the chimney) |
| Cabin Headroom | 6'4"(1.93m) |
| Hull Material | Steel plate (stated 10/6/4/5mm) |
| Hull Type | Flat |
| Hull Colour | Black |
| Keel Type | Other |
| Dry Weight | 15000kg |
| Fuel Capacity | estimated 181 litres (40 gallons) |
| Water Capacity | estimated 545 litres (120 gallons) |








































































