Viking 24 ‘Oyster Bay’
£22,000.00
Walkthrough Video for Oyster Bay – Click Here!
‘Oyster Bay’ is an immaculately presented example of the ever popular Viking 24 model, built in 2000. In the current ownership for over 10 years, the vessel has been used regularly and thoroughly enjoyed! With two separate double berths, hot water, heating, galley, shower, shore power, Oyster Bay is well equipped for cruising the inland waterways and would make a fantastic first boat. Available for viewings 7 days a week by appointment.
Please email us your enquiry: info@fishandduck.co.uk
Construction
White GRP hull, non-slip decks and superstructure, blue antifoul, stainless steel pulpit rail, hand rails and deck fittings, alloy framed (lift off?) windscreen, alloy framed cabin windows, alloy and grey PVC gunwale fender, stainless steel canopy frame and blue PVC canopy with removable side panels, zipped doorways and back panel, separate forward and rear sections. The boat was last out of the water for antifoul in 2025. Last Survey in 2015.
Accommodation
Aft cockpit with ivory and navy vinyl wrap around seating with fuel, battery, water heater and stowage lockers beneath, side lockers with general stowage and access to cabin heater, helm's and co-pilot's bench seat to port, (vinyl cockpit?) flooring, position for a cockpit table, opening window to the under-deck berth, starboard side door, hatch and steps to the cabin-:
Under-deck double berth, sliding window to the cockpit, access to the lazarette locker beneath the cockpit floor, reading lights. Full height locker to port.
WC/shower compartment to port with waterproof panelling, wash basin with pull out shower attachment, cassette toilet, and shower tray.
Fitted unit to port with fridge below.
Forward seating with a drop-leaf table that converts to a double berth, storage, and water tank (flexible bag) beneath.
Galley to starboard with drawer, cupboard and shelf storage, laminate work top, sink and drainer with mixer tap, oven and hob.
The interior fit-out is original with teak joinery, ivory head linings, beige side linings, vinyl wood effect flooring (matching the cockpit), blue upholstery, and light cream curtains.
Engine
Tohatsu 4 stroke 30hp electric start outboard with power tilt. 2 x 25L portable fuel tanks.
engine was fitter new in 2021.
Equipment
Fire extinguishers and blanket, 2 x 3.9kg LPG bottles, Propex Malaga LPG water heater, Propex blown air cabin heater with thermostatic control, Country Leisure Caprice LPG hob, grill and oven, Engel 12v fridge, Thetford cassette toilet, mooring ropes, fenders, brass clock.
Electrics
12v – Yes, 1 x 80Ah engine battery, 2 x leisure batteries
240v – Yes, shore power connection, consumer unit, plug sockets.
Other: CTEK battery charger and maintainer, fused switch panel, cabin and cockpit lighting, charger sockets (12v and 240v), navigation lights, fridge (12v).
Documentation:-
VAT status: Unknown VAT Status - original sales invoice is not present.
Boat Safety Certificate: 25/05/2029
RCD/RCR Compliance: CE mark and Builders plate present but original documents not present.
Disclaimer
Whilst every care has been taken in their preparation, the correctness of these particulars is not guaranteed. They are intended only as a guide, and they do not constitute a term of any contract. The Vendor does not make or give, and neither the Broker nor any person in its employment has any authority to make or give, any representation or warranty in relation to this vessel, in respect of which any Purchaser must rely on his own inspection. A demonstration of the vessel will be conducted once a Sale and Purchase Agreement has been signed by both the seller and buyer and a 10% deposit has been paid into the broker's client account.
Specifications
| Status | For Sale |
|---|---|
| Location | Fish and Duck Marina |
| Advertiser | Fish and Duck Leisure Ltd as broker on behalf of the seller |
| Boat Safety Certificate | 25/05/2029 |
| Vessel Name | Oyster Bay |
| Vessel Condition | Used |
| Vessel Type | River cruiser |
| Builder | Viking Mouldings |
| Make | Viking |
| Model | 24 |
| Year Constructed | 2000 |
| Berths | 4 |
| Cabins | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Model | Tohatsu 4 stroke 30hp |
| Fuel Type | Petrol |
| Drive Type | Outboard |
| Cruising Speed | 5 mph |
| Maximum Speed | 10 mph |
| Length Overall | 24' (7.30m) |
| Beam | 8' (2.40m) |
| Maximum Draft | 1'6" (0.46m) |
| Bridge Clearance | 7'3" (2.20m) |
| Cabin Headroom | 6'2" (1.90m) |
| Hull Material | GRP |
| Hull Type | Displacement |
| Hull Colour | White with green antifouling |
| Keel Type | Other |
| Dry Weight | 1800 kg |
| Fuel Capacity | 5 gallons / 25 litres |
| Water Capacity | 25 gallons / 113 litres |
























































